MENÜ
Haberler Aksa Doğalgaz Personeli Gemlik’te Felaketi Önledi

 

 

 

 

 

 

 

Aksa Doğalgaz Personeli Gemlik’te Felaketi Önledi

Gemlik’te elektrik kontağından başlayan ve kısa sürede tüp gaza ulaşan yangına, o sırada mahallede bulunan Aksa Doğal Gaz görevlisi müdahale etti ve olası bir felaketi önledi.

Gemlik Eşref Dinçer Mahallesi Aydın Sokak girişinde bulunan Yaşar Apartmanının 1.katındaki dairenin mutfak bölümünde elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın, kısa sürede tüpgaza ulaştı.

Mesaiden çıkan ve o sırada olay yerinden geçmekte olan Aksa Gemlik Doğal Gaz personeli Tolga Güzel yangını görerek olaya müdahale etti. Tüpgaza ulaşan alevlere yangın söndürücüyle müdahale eden ve tüpün patlamasını önleyen Aksa personeli, olası bir felaketi engelledi.

Önceki akşam 18:30 saatlerinde elektrik kontağından çıkan yangını gören ve bağırarak çevredekilere haber veren kadının yardım çağrısına, yangın tüpleriyle gelerek yardım etmek isteyen çevre sakinleri yoğun alevlerden sebep müdahalede bulunamadı. O sırada tesadüfen oradan geçmekte olan yangın söndürme ve Acil Müdahale eğitimleri almış olan Aksa Gemlik Doğal Gaz personeli Tolga Güzel alevlere rağmen içeri girerek önce yangın söndürme tüpüyle alevlerin tüpgaza ulaşmasını önledi, ardından da tüpgazın detandörünü sökerek gazı kesti ve yangının bir felakete dönüşmesine engel oldu.

    ‘’İlk müdahale Aksa Doğal Gaz görevlisinden’’

Mesai çıkışı olayın yaşandığı sokaktan geçmekte olan ve yangına tanık olan Aksa Gemlik Doğal Gaz Görevlisi Tolga Güzel, yangına yangın söndürücü ile ilk müdahaleyi yaptı. Alev alan mutfak tüpünü etkisiz hale getiren ve gaz bağlantısını kesen Güzel, olası bir patlamanın da önüne geçmiş oldu. Ardından gelen itfaiye ekipleri, yangını kısa sürede kontrol altına alırken, alevlerin mutfak dışına taşması da önlendi.

Alevlerin mutfak tüpüne sıçraması, sokakta tehlikeli dakikalar geçmesine neden oldu.

Ev sahibi Gülşen Kıl’ın 37 gündür umrede olduğu ve yangının çıktığı gün geldiği öğrenildi. Büyük korku yaşayan Gülşen Kıl ve çocukları, yangın söndürme çalışmalarının tamamlanması sonrasında İtfaiye Müdürlüğü ekipleri ve müdahale eden Aksa görevlisine uzun süre teşekkür ettiler.

Olayın ardından konu hakkında bir açıklama yapan Aksa Gemlik Doğal Gaz Genel Müdürü Yücel Yazıcı; “ekiplerimize acil müdahaleler, yangın söndürme ve teknik konularda Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş Gaz Eğitim ve Belgelendirme Merkezi olan GAZMER ile UGETAM tarafından eğitim merkezlerimizde verilen eğitimlerin karşılığını görmek bizlere gurur veriyor. Aksa Gemlik Doğal Gaz çalışanlarımızdan Tolga Güzel’e doğal gaz dışındaki bir alanda yaptığı bu müdahaleyle Gemlik’te meydana gelebilecek olası bir felaketin önüne geçtiği için cesaretinden ötürü şahsım ve şirketimiz adına teşekkür ediyorum” dedi. Aksa Doğal Gaz Ceo’su Yaşar ARSLAN da olayın ardından çalışma arkadaşlarını arayarak teşekkür etti.