MENÜ
Haberler International Gas Union Başkanı Jerome Ferrier’in Energy Post’a verdiği röportaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

International Gas Union Başkanı Jerome Ferrier’in Energy Post’a verdiği röportaj;

 

GAZBİR’in de üyesi olduğu Uluslararası Gaz Birliği (IGU) International Gas Union başkanı Jerome Ferrier, kendi döneminde IGU’nun odaklandığı konular, gazın mevcudu ve geleceği ile ilgili önemli konulara değindiği röportajını sizin için derledik.

Doğal gazın dünyayı kurtarmada koruyucu görevini üstelenebileceğini belirten Uluslararası Gaz Birliği (IGU) International Gas Union başkanı Jerome Ferrier Enerji Post’a verdiği röportajda; gazın dünyanın ana enerji kaynağı olabileceğini, barış için bir faktör ve iklimi korumaya yardım edebileceğini belirtti. Ancak gazın bu görevleri yerine getirebilmesi için politika yapıcıların petrol ve kömür ile rekabette gazın lehine karar vermeleri gerektiğini ve gaz lehine bir ‘pozitif ayrımcılık’ yapılması gerektiğini ekledi.

Haziran ayının başında 3 yılda bir yapılan Dünya Gaz Konferansı (WGC) Fransa’nın başkenti Paris’te yapılırken bu yılın ikinci yarısında yapılacak COP21 iklim konferansı da yine Fransa’da yapılacaktır. İklim konferansına ev sahipliği yapacak Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’u WGC’de ağırlayacak Ferrier, gaz sektörünün iklim lehine oynayabileceği kritik rolü dünya liderlerine anlatabilmek için müthiş bir fırsat olduğunu söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) diğer fosil yakıtlara kıyasla daha az CO2 salınımı yapan gazın 2035 yılına kadar büyüyeceği senaryoyu gündeme getiren Ferrier “Gelişmek için dünyada elde edebileceğimiz tüm enerjiyi elde etmemiz gerekiyor. Sadece yenilenebilir enerji ile bunu başaramayız. Nükleer, fosil ve her şeyden önce doğal gaza ihtiyacımız var” demecini verdi.

Jeopolitik olarak heyecan verici

Kendisini “Gas Man” olarak tanımlayan Ferrier gelişmiş ülkelerin, Amerika ve Çin’in halihazırda dönüşüme başladığı kömürden gaza geçiş sürecine girmeleri gerektiğini belirtirken Paris konferansında bu yönde vaatler almayı umduğunu belirtti.

Gaza geçişi sağlayabilecek ve gaz odaklı enerji sistemini sürdürebilecek yeterli rezerv olduğunu belirten Ferrier, mevcut yapıda konvansiyonel kaynakların dağıtımının belli bölgelerde yoğunlaştığını kabul ederek “Konvansiyonel kaynakların %60’ı Rusya, İran, Türkmenistan ve Katar’ın elinde bulunuyor. Bu yüzden konvansiyonel olmayan kaynaklar daha da önem kazanıyor. En büyük kaya gazı kaynakları ABD, Meksika, Arjantin, Cezayir, Çin ve Avustralya gibi ülkelerde bulunuyor. Böylece konvansiyonel olmayan kaynaklar çeşitliliği arttıracak. Bu da jeopolitik olarak çok heyecan verici” dedi.

Dünya enerji sisteminde önemi gittikçe artan doğal gaz en temiz fosil kaynak olarak politik ajandanın en öncelikli gündem maddesi olacak ve kamuoyunun gündeminde daha fazla yer bulacak diyen Ferrier bu yüzden 2012 yılında IGU başkanlığına geldikten sonra birçok kamu kurumu ve özel enstitülerle ilişkileri derinleştirme adına adımlar atmış. Yine Ferrier döneminde IGU Dünya bankası ile mutabakat zaptı yaparak Afrika ülkelerinin gaz işlerini geliştirmeyi hedeflemiştir. IGU ayrıca ABD’deki Uluslararası Barış Enstitüsü ve UNESCO gibi kuruluşlarla da mutabakat zaptı imzalamıştır.

“Ayrıca Greenpeace Almanya ile de iyi ilişkiler içine girdik. Onlar gazın yenilenebilir enerjiyi tamamlayıcı rolünü benimsiyorlar ve bunundan faydalanmak için de mevcut gaz altyapısının kullanılabileceğinin farkındalar” diyen Ferrier Greanpeace Fransa ile ilişkileri sorulduğundaysa “Almanlar daha pragmatik” cevabını veriyor.

Bağlanmış Alıcı

Jerome Ferrier düşük karbon salınımı özelliğinin yanı sıra doğal gazın dünyada barış yapıcı bir rolü olduğuna da inanıyor. Bunu da gazın özellikle de petrole kıyasla daha uzun dönemli bir iş kolu olduğunu belirtiyor. “Fiziki altyapı gerekiyor. İster boru hattı olsun, ister LNG olsun, alıcı ile satıcı birbirine daha uzun vadeli bağlanmış oluyor. Ayrıca yüksek sermaye gerektiriyor. Böyle projelerde 10 milyarlarca dolardan bahsediyoruz. Yani bu yatırımları korumak ve karlı hale getirmek iki tarafın da ortak faydasına olacaktır.” diyen Ferrier “Günün sonunda birbirine bağlanmış alıcı ile satıcı daha güçlü bir ilişki geliştirmek zorunda olacaktır” diyor. Örnek olarak ise Rusya’nın birkaç küçük istisna dışında uzun süredir Avrupa için güvenilir bir arz kaynağı olduğunu, aynı şekilde Cezayir’in de 1994 yılındaki krizde olduğu gibi gaz kontratlarından kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirdiğini belirtiyor.

Uzun dönemli kontratların tartışıldığı bu günlerde mevcut ticari ilişkilerin %50 oranında uzun dönemli kontratlarla devam edeceğini düşünen Ferrier gazın tamamen spot piyasalarda yürütülmeye uygun olmayan bir iş olduğuna inandığını belirtiyor.

Avrupa gaz piyasasının gelişiminden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ferrier, özellikle Avrupalı politikacıların gaza bakış açışında olumlu değişiklikler gözlemlediğini ve ilk defa Enerji Birliği’nin sadece elektriğe değil, gazın gelişimi ile ilgili de açık objektifler çizdiğini anlatıyor.

Ferrier eğer Avrupalı politikacılar doğru adımlar atarlarsa Avrupa gaz piyasasının yine büyüme trendine gireceğini ancak şu an gaz işinin sıkıntılı olduğunu düşünüyor. Gazprom’un Güney Akımı projesini iptal etmesini de buna bağlayan Ferrier “Bu karar piyasa odaklıydı, şu an 65 bcm’lik bir boru hattına ihtiyaç yok” diyen Ferrier, yine de gelecekte Avrupa’nın İran, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden gelecek gaza ve dolayısıyla yeni boru hatlarına ihtiyacı olacağını belirtiyor. “Eğer AB gaz politikasını netleştirirse, yeni bir Nabucco projesine ihtiyacımız olacak!”

Aynı şekilde dünya farklı piyasalardaki gaz fiyatlarının birbirine yaklaşacağını, ancak petrol gibi tam bir bütünleşme olmayacağını düşünen Ferrier, petrol fiyatlarındaki son dönemdeki düşüşün, petrole endeksli formül kullanan Asya fiyatlarında ciddi düşüşlere neden olduğunu ancak gazın petrole endekslenmediği ABD piyasasında fiyatların aynı kaldığını belirtti. Avrupa fiyatları ise Asya kadar olmasa da düşüş gösterdi.

Kaynak:http://www.energypost.eu/jerome-ferrier-president-international-gas-union-equate-gas-coal-oil-discriminate/x