MENÜ
Haberler GAZBİR-GAZMER ve Özbekistan Cumhuriyeti Konut ve Toplum Hizmetleri Bakanlığı Arasında İyi Niyet Anlaşması

Özbekistan Cumhuriyeti Konut ve Toplum Hizmetleri Bakan Yardımcısı Gofir O. Djamalov ve heyeti 15 Mart  tarihinde GAZBİR-GAZMER İstanbul merkez ofisine ziyaret gerçekleştirdiler.

 

Özbekistan bölgesinde mevcutta bulunan ve kentleri besleyen doğal gaz şebekesi ve binalarda ısınma amaçlı kullanılan yöntemler hakkında bilgi veren Djamalov, alt yapıda oluşan sorunlardan bahsederek; binalarda mevcutta kullanılan ısınma yöntemlerinden dolayı kaçak ve usulsüz kullanımın tespit edilememesi ile birlikte enerjide verim kaybı yaşadıklarını aktardı.

 

GAZBİR-GAZMER Genel Müdürü Mustafa Ali Akman ve beraberinde bulunan dağıtım şirketi yetkilileri, Türkiye de kullanılan doğal gaz alt yapısı ve binalarda kullanılan ısınma sistemleri hakkında tecrübelerini paylaşıp, doğal gaz piyasasının bağlı olduğu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu hakkında da bilgiler verdi. Türkiye’de enerji piyasasında uygulanan mevzuat ve kanunlar hakkında bilgi veren Sayın Akman, mevcut yapıların Özbekistan tarafında da yapılmasının önemini aktardı.

 

Toplantı sonucunda, Özbekistan Cumhuriyeti Konut ve Toplum Hizmetleri Bakanlığı ve Doğal Gazın Teknik Merkezi olan GAZBİR-GAZMER arasında iyi niyet anlaşmasına göre;

 

1. Özbekistan Cumhuriyeti Konut ve Toplum Hizmetleri Bakanlığı ve GAZBİR-GAZMER personelinin arasındaki deneyim ve bilgi birikimini karşılıklı olarak paylaşmak.

2. GAZBİR-GAZMER tarafından sunulan eğitim programlarına dayanarak, Özbekistan Cumhuriyeti Konut ve Toplum Hizmetleri Bakanlığı tarafından önerilen ve Bakanlık personeline yönelik eğitim programları geliştirmek.

3. Doğal gaz sektöründe araştırma ve geliştirme çalışmalarını karşılıklı olarak işleterek, GAZBİR-GAZMER ile Özbekistan Cumhuriyeti Konut ve Toplum Hizmetleri Bakanlığı arasında ortak projeler geliştirmek.

4. İki taraf arasında mümkün olan en iyi teknolojinin geliştirilmesine yönelik olarak iş birliği modellerinin örnek olarak görüleceği ortak bir iyi niyet anlaşmasına varmak.

 

Belirlenecek olan tarih ile birlikte, yerinde mevcut yapılanmaları görmek üzere Türkiye’den bir heyet tarafından Özbekistan ziyareti gerçekleştirilecek, sonrasında oluşturulacak rapora göre gerekli çalışmalar başlatılacak.x